Gołębie to ptaki, więc naturalną kolejną rzeczy jest, że składają jajka. W jakiej ilości? Czy robią gniazda, aby je złożyć? Ile gołębica – lub może gołąb, albo parka razem – wysiaduje jajka? Na te i inne pytania, odpowiemy kilkoma faktami na temat gołębi, jaj gołębi i ich ciekawych powiązań.
Zawsze dwa
W gnieździe gołębia znajdziemy zawsze dwa jaja gołębia. Gołębica zawsze składa tyle samo jajek. Nigdy nie ma tylko jednego albo więcej niż dwa.
Kto tu rządzi?
Gołębie żyją w monogamii, czyli jeden samiec i jedna samica, żyją razem. Razem budują gniazdo i razem wysiadują jajka na zmianę. Najczęściej zmiany wyglądają tak, że pół dnia siedzi samica, pół samiec.
Ile tych dzieci?
Gołębie to ptaki, które osiągają płodność po pół roku życia i są płodne przez całe żyje – czyli nawet 10 lat. Nie mają przy tym okresu lęgowego, więc przez cały rok, mogą mieć pisklęta. Oczywiście dzikie gołębie nie wysiadują jajek zimą, późną jesienią i wczesną wiosną, bo są zbyt nieprzyjazne warunki dla piskląt.
W niewoli zaś, niektóre gatunki mogą poszczycić się 12 parami jajek rocznie. To 24 potencjalne pisklęta.
Kiedy się wyprowadzisz?
Ile pisklęta siedzą w gnieździe? Około 40 dni. W tym czasie upodabniają się do swoich rodziców tak bardzo, że po miesiącu wyglądają, latają i zdobywają swoje pożywienie jak dorosłe osobniki. Dlatego często trudno jest zorientować się, czy nad nami latają młode, czy starsze gołębie.
Czary, wiedźmy i uroki
Kiedyś wierzono, że gołębie to zaklęci rycerze. Ze względu na szarawy kolor i fakt, iż nigdzie w miastach nie widać było ich gniazd, jajek, czy piskląt myślano, że gołębie to zaklęci ludzie. Duża liczba w miastach, miała być podyktowana faktem, że nie umieli żyć na wolności, a przy ludziach zawsze mogli obserwować znane im życie.
Ile jeszcze?
Jaja gołębia potrzebują 17 dni wysiadywania przez rodziców. Około, bo u różnych gatunków może być kilka dni różnicy.
Płodne ptaki, dla płodnej bogini
W starożytnej Grecji wierzono, że gołębie ciągną powóz Afrodyty, bogini miłości, uczucia i piękna. Biorąc pod uwagę, iż gołębie mogą mieć nawet 12 lęgów rocznie, to chyba dobre zestawienie.
Kto je przyprowadził do miast?
Wszyscy Ci, którzy narzekają na obecność gołębi w miastach mogą podziękować Sumerom. Był to starożytny lud, żyjący pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. Stworzyli oni pierwszą starożytną cywilizację i podstawy wielu dzisiejszych zagadnień matematyki i geometrii. Także oni udomowili pierwsze gołębie, które od tej pory towarzyszą naszej cywilizacji.
Najnowsze komentarze