Fosforany a równowaga w ekosystemie akwarium

Nie tylko azot jest substancją powszechnie występującą w wodzie w akwarium. Równie istotną substancją, która występuje w każdym zbiorniku są również fosforany.

Fosfor do akwarium – skąd się bierze i jak go kontrolować?

Fosforany w zbiorniku mogą być pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Ich źródłem może być niezjedzony pokarm, obumarłe rośliny, śnięte ryby, ale również sole akwariowe lub nośniki węglowe.

Teoretycznie nawet jeśli fosforany występują w większych dawkach, nie są substancją szkodliwą dla zwierząt. Niestety, ich nadmiar docelowo ma również i na nie bardzo szkodliwy wpływ. W jaki sposób to następuje? Znaczące podwyższenie zawartości fosforanów w wodzie akwariowej, powoduje olbrzymi przyrost zielonych glonów, które skutecznie wyczerpują tlen z wody. Brak tego niezbędnego do oddychania pierwiastka doprowadzi do poważnych problemów wszystkich żyjących w akwarium zwierząt.

Ilość znajdującego się w akwarium fosforu bada się dzięki testom, dostępnym w każdym sklepie zoologicznym. W ten sposób można mieć sytuację zawsze pod kontrolą. Wpłynie to na bezpieczeństwo ryb, stabilny rozwój roślin i równowagę całego, wodnego ekosystemu.

Author: bialy-szkwal.pl