Jakie wyróżniamy klasy wodoszczelności?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na spędzanie wolnego czasu na żeglarstwie. W tym celu zainwestowali w rodzinę, której szukała łódź marzeń. Jednak przed zakupem każdy kto nigdy nie miał styczności z łodzią powinien poszukać informacji o żaglówkach na różnych forach, które można znaleźć w Internecie lub zapytać osoby, które już kupiły łódź. Oczywiście taka osoba wie i prawdopodobnie doradzi amatorom, że musi zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria, aby zapewnić im bezpieczeństwo podczas pływania. Mowa tu głównie o kamizelkach ratunkowych, bojach czy błotnikach. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć tragedii i problemów. Chodzi o nasze życie i zdrowie. Jeśli ktoś ma swoją łódkę to na pewno musi przed pierwszym ale i kolejnym rejsem sprawdzić czy wszystko jest dobrze i czy wszystko jest szczelne. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jakie są klasy wodoszczelności.

Klasy wodoszczelności

Po co sprawdzamy czy sprzęt jest wodoszczelny? Na pewno po to, aby sprawdzić czy ewentualnie do łódki lub innego sprzętu nie dostanie się woda. No i czy jej nie zatopimy. Możemy wyróżnić kilka takich klas:

  • IPX7 zapobiega przypadkowemu zanurzeniu w wodzie do 1 metra na okres do 30 minut
  • IPX6 jest odporny na silny przepływ wody. Średnica wynosi 12,5 mm, natężenie przepływu 100 l / min, a przepływ wody o ciśnieniu 100 kN / m2 spada pod dowolnym kątem przez 3 minuty z odległości 3 m
  • 1 ATM może wytrzymać ciśnienie odpowiadające głębokości 10 metrów.
  • 3 ATM może wytrzymać ciśnienie odpowiadające głębokości 30 metrów.
  • 5 ATM, pływanie tym urządzeniem może wytrzymać ciśnienie odpowiadające głębokości 50 metrów.
  • 10 ATM może wytrzymać ciśnienie odpowiadające głębokości 100 metrów.
  • Nurkowanie (maksymalnie 11 atm) jest testowane zgodnie z normą techniczną EN13319, odpowiednią do nurkowania

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż przed kupnem łodzi powinno się dowiedzieć czy posiada klasę wodoszczelności. Jeśli ma to dopytać jaką. Chociaż jeśli ktoś będzie używał jej od czasu do czasu to na pewno nie musi mieć tej najlepszej klasy.

Author: bialy-szkwal.pl