Fosforan paszowy – bogactwo wapnia i fosforu

Hodowlane zwierzęta dobrze rosną oraz są w pełni zdrowe tylko wówczas, gdy są odpowiednio odżywiane. Każdy hodowca powinien zatem zadbać o ich prawidłową dietę. Fosforan paszowy jednowapniowy to taki produkt, który sprawia, że problemy wynikające z niedoboru cennych makroskładników szybko znikają.

Fosforan paszowy – cenne źródło wapnia o fosforu

Fosfor i wapń to istotne składniki, które powinny znajdować się w każdej dobrze zbilansowanej paszy dla zwierząt. Niestety nie każda z nich zawiera odpowiednią ilość tych cennych składników odżywczych. Warto zatem wdrożyć do pokarmu zwierząt hodowlanych paszowy fosforan.

Wapń jest bowiem ważnym składnikiem budulcowym kośćca oraz zębów, stąd też jego niedobór skutkuje u wielu młodych zwierząt zahamowaniem wzrostu  oraz wystąpieniem krzywicy. U osób dorosłych jego niedobór może objawić się osłabieniem oraz łamliwością kości.

Fosfor to drugi istotny składnik budulcowy kości, który bierze udział w wielu ważnych przemianach biochemicznych. Jest on między innymi składnikiem kwasów nukleinowych i ATP.

Te cenne składniki potrafi w dostatecznej ilości zapewnić zwierzętom domowym fosforan jednowapniowy. Jego celem jest uzupełnienie w organizmie zwierząt niedoboru wapnia oraz fosforu zapewniając tym samym stały poziom metabolizmu.

Fosforan paszowy a dobre zdrowie zwierząt

Fosforan jednowapniowy to cenny surowiec, który powinien być jednym z podstawowych składników paszy. Każdy hodowca powinien pamiętać o tym, aby stosować dawki właściwe do odmiany oraz wieku zwierząt. Wówczas to odżywianie jest odpowiednio zbilansowane i bardzo szybko znajduje dzwierciedlenie w stanie zdrowia zwierząt.Dostępny na rynku fosforan to produkt który gwarantuje:

  • równomierne trawienie poprzez gwałtowne obniżenie wartości ph w żołądku oraz jelitach zwierząt, co w rezultacie redukuje zdolności buforujące paszy
  • lepsze trawienie paszy co skutkuje zwiększeniem średniego dziennego wzrostu masy ciała

Fosforan powinien być wdrożony do diety zwierząt wówczas, gdy pojawiają się objawy jego niedoboru. Można go stosować niezależnie od stadium wzrostu zwierząt. Potrafi on skutecznie zapobiegać wszystkim problemom kostnym oraz wzrostowym. Efekty są zazwyczaj zauważalne już po pierwszym miesiącu stosowania. Odpowiednio żywione zwierzęta rosną we właściwym tempie oraz są w mniejszym stopniu narażone na choroby. Znacznej poprawie ulega także ogólny stan ich zdrowia.

Obecnie w sprzedaży dostępne są wysokiej jakości produkty które to są produkowane z najczystszych minerałów zawierających fosfor. Rewelacyjnie wspierają one metabolizm oraz regulują biosyntezę białek.

Z czym podawać fosforan jednoskładnikowy?

Fosforan to produkt który można podawać z różnorodnym pokarmem. Zaleca się jego podawanie z produktami o bardzo ubogiej zawartości fosforu takimi jak: kiszonka kukurydziana, buraki zwykłe i cukrowe, koniczyna oraz lucerna. Można go też łączyć ze zbożem.

Istotną zaletą fosforanu jest paszowego jest to, że jest on dobrze przyswajalny oraz tolerowany przez organizmy zwierzęce. Jest to produkt polecany dla tych hodowców, którzy w świadomy sposób dbają o zdrowie oraz właściwy rozwój swoich zwierząt.

Author: bialy-szkwal.pl