Drugie życie starej szafki – krok po kroku

Sentyment do mebli z charakterem często motywuje nas do ich renowacji. Czasem trudno rozstać się z przedmiotem, który towarzyszy naszej rodzinie od pokoleń, kiedy indziej zależy nam na oszczędności. Jak, krok po kroku, podarować nowy styl szafce?

Krok 1: Oczyszczanie

W przypadku wielu mebli „z duszą”, pierwszym krokiem, od którego zaczniemy renowację, będzie usunięcie starej farby. W tym celu możemy użyć papieru ściernego lub profesjonalnych preparatów do zmiękczania powłok. Tego typu produkt należy nałożyć na powierzchnię mebla, a po czasie zalecanym przez producenta – usunąć pozostałości farby szpachelką. To istotny proces, który pozwoli na przygotowanie szafki, zanim jej powierzchnię uświetni nowy kolor, ceramiczny uchwyt do mebli czy ozdobna taśma meblowa.

Krok 2: Malowanie

Surowy, a więc oczyszczony z farby oraz pozostałości np. w postaci pyłu mebel możemy pomalować. Pomocne w tym celu narzędzia dobierzmy do efektu, jaki chcemy uzyskać. Odpowiednie wałki pozwolą nam na równomierne pokrycie mebla wybraną farbą, z kolei pędzle zagwarantują nam ciekawą fakturę. Jeśli zależy nam na niebanalnym efekcie, możemy wykorzystać taśmę malarską i podzielić mebel na strefy, a każdą z nich pomalować innym kolorem, tworząc tym samym geometryczne wzory.

Krok 3: Detale

Podejmując się renowacji starej szafki, zwróćmy uwagę na to, czy wymiany nie wymagają drobne elementy, takie jak np. zawiasy, okucia czy gałki. Ciekawą dekoracją mebla może stać się rzeźbiona taśma drewniana lub ceramiczny uchwyt do mebli. Możemy również zdecydować się na ozdobne obicia lub uchwyty z łączonych materiałów. Dobierając poszczególne produkty, zwróćmy uwagę na to, jak komponują się one z odnawianą szafką oraz charakterem samego pomieszczenia, w jakim się ona pojawi. Tak przygotowany mebel z pewnością stanie się stylową ozdobą wnętrza.

 

Author: bialy-szkwal.pl