Pierwsze kolonie: jak się do nich przygotować?

Wyjazd na obóz lub kolonie to dla każdego dziecka wyjątkowe przeżycie. Jeżeli jest to pierwszy tego typu wyjazd dla naszego dziecka, to warto wcześniej odpowiednio przygotować dziecko, nie tylko pod względem asortymentu, ale również mentalnie. Taki wyjazd to dla każdego malucha wyzwanie, ponieważ jest to pierwsze oddalenie na dłużej od domu z obcymi ludźmi, w tym rówieśnikami oraz opiekunami kolonijnymi. W tym artykule zwrócimy uwagę na aspekty, które warto uwzględnić w takich przygotowaniach.

Na samym początku warto dobrze określić czas pierwszego obozu dziecka. Szacuje się, że już od 7 roku życia warto zaproponować dzieciom wyjazd na kolonię, jednak to bardzo indywidualna kwestia. Każde dziecko dojrzewa emocjonalnie w innym tempie i jako rodzice powinniśmy wyczuć dobry moment. Przedwczesny wyjazd może okazać się dla dziecka niekomfortowy, dlatego zawsze dokładnie to przeanalizujmy. Jeżeli dziecko jest podekscytowane i cały czas dopytuje, kiedy wyjazd i co powinno ze sobą zabrać, to bez wątpienia jest odpowiedni czas.

Jak przygotować dziecko do wyjazdu na kolonie?

Jednym ze sposobów delikatnego przygotowywania dziecka do wyjazdu na kolonie, może być skorzystanie z półśrodka, czyli oferty półkolonii. To płynne przejście do pełnoprawnego wyjazdu kolonijnego. Jeżeli jednak od razu decydujemy się na wyjazd dziecka na pełną kolonię, to na początku warto postawić na kolonie letnie. Lato to zdecydowanie lepszy czas na pierwsze wyjazdy. Wówczas dziecko nie musi pakować dużej liczby ciepłych ubrań, a słońce zawsze pozytywnie będzie wpływało na jego nastrój oraz pozwoliło organizatorom na zapewnienie zróżnicowanych atrakcji dla maluszków.

Aby lepiej przygotować dziecko do wyjazdu, zadbajmy o wspólne pakowanie. Jako rodzice powinniśmy wesprzeć dziecko w tej czynności, ale jednocześnie pokazać mu, że już powinno uczyć się samodzielności. O dokładną listę rzeczy na wyjazd można zapytać organizatora kolonii, lecz podstawowe rzeczy takie jak odzież, kosmetyki lub ręczniki, muszą się znaleźć w każdym bagażu obozowicza. Dbanie o dobry nastrój, sferę mentalną i odpowiednie wyposażenie dziecka, to najskuteczniejszy sposób na przygotowanie go do wyjazdu na pierwszą kolonię.

Author: bialy-szkwal.pl